Miljardeninvestering voor economisch herstel
De Europese Commissie (EC) en het bedrijfsleven investeren tot en met 2013 3,2 miljard euro in economisch herstel. Dit om de economie van morgen niet alleen sterker en groener te maken, maar ook een betere concurrentiepositie te verschaffen. Op 13 juli 2009 hebben zij de eerste ronde tot het indienen van voorstellen op het gebied van onderzoek uitgeschreven.
Zij hebben hierbij 268 miljoen euro geïnjecteerd in drie belangrijke sectoren om het economische herstel op gang te brengen en de economie duurzamer en kennisgerichter te maken. In totaal is 3,2 miljard euro uitgetrokken voor Europese publiek-private partnerschappen (PPP’s) die zich bezighouden met de ontwikkeling van nieuwe technologieën op het gebied van de industrie (PPP ‘Factories of the Future’), de bouw (PPP ’Energy-efficient Buildings’) en de automobielsector (PPP ‘Green Cars’).
Stimulatie
Deze vormen van samenwerking tussen de EC en het bedrijfsleven stimuleren het algemene concurrentievermogen van Europese bedrijven, verminderen het buitensporige energieverbruik van de gebouwen in Europa (goed voor één derde van de CO2–uitstoot in de EU), en zorgen voor de ontwikkeling van nieuwe en duurzame vormen van wegvervoer.
Herstelplan
De drie geplande partnerschappen zijn onderdeel van het Europees economisch herstelplan van de Commissie, dat in december 2008 door de Europese Raad is goedgekeurd en dat erop is gericht te bevorderen dat het algemeen belang en de inspanningen van het bedrijfsleven op het gebied van onderzoek samenkomen.
Eerste oproep
De eerste oproep tot het indienen van voorstellen wordt officieel op 30 juli 2009 gepubliceerd, zodat de eerste projecten medio 2010 kunnen starten om bijvoorbeeld:
- Innovatieve industriële technologieën, materialen en processen te ontwikkelen om meer te produceren en toch minder materiaal en energie te gebruiken en minder afval te produceren;
- De energie-efficiëntie van gebouwen te vergroten, zowel in de nieuwbouw als bij het “vergroenen” van bestaande gebouwen door nieuwe materialen en bouwtechnieken te ontwikkelen;
- Groenere auto’s en intelligentere vervoerssystemen te ontwikkelen, onder meer door elektrificatie van het weg en het stadsvervoer en onderzoek naar hybride technologieën.
Meer informatie
- Meer informatie over PPP’s.
- De tekst van de gezamenlijke verklaring en het perspakket over het herstelplan in onderzoeksactiviteiten.
- De volledige tekst over het Europees economisch herstelplan.
Projectideeën
Als u ideeën heeft of van gedachten wilt wisselen, kunt u ook contact opnemen met de onderstaande deskundigen:
- PPP ‘Factories of the Future’,Arun Junai (TNO), a.arun@tno.nl, Melvin Kasanrokijat of Paul Kruis (EG-Liaison/SenterNovem) T (070) 373 52 50
- PPP ‘Energy-efficient Buildings’, Kathrin Braun of Melvin Kasanrokijat (EG-Liaison/SenterNovem) T (070) 373 52 50
- PPP ‘Green Cars Initiative’, Erik van de Burgwal of Paul Kruis (EG-Liaison/SenterNovem) T (070) 373 52 50
Meer informatie
Vereniging FME-CWM, ing. Geert Huizinga, T (079) 353 13 87, E geert.huizinga@fme.nl
