Voorgestelde wijziging ETS2 dempt kosten en voorkomt prijspieken

5 december 2025
Zonnepanelen

In november hebben de Europese lidstaten een akkoord bereikt over het klimaatpakket richting 2040. Daarbij is de invoering van het nieuwe emissiehandelssysteem voor mobiliteit en gebouwde omgeving (ETS2) met een jaar uitgesteld en afgezwakt. Zo treedt ETS2 nu pas vanaf 2028 in werking en zal er de eerste jaren een maximum CO₂-prijs gelden. Voor de jaren na 2030 is een buffer gecreëerd die de kosten voor bedrijven kan dempen door extra gratis rechten in de markt te pompen.

De Europese Commissie stelt ingrijpende wijzigingen voor in het ETS2-systeem om de prijs per ton CO₂ laag te houden. Het nieuwe voorstel introduceert een mechanisme dat tot 80 miljoen extra certificaten per jaar kan vrijgeven tot 2030 om de prijs per ton CO₂ onder de € 45 te houden. Na 2030 zal er een reserve worden gemaakt van 600 miljoen gratis rechten, deze maatregel zal de Europese Commissie naar schatting de komende 10 jaar capaciteit geven om de ETS2-prijs laag te houden. Verder zullen ETS2-veilingen al in 2027 starten om sneller inkomsten te genereren voor de lidstaten zoals Nederland, dit voorkomt grote gaten in de begroting als gevolg van het uitstellen van ETS2 tot 2028. 

FME vindt dit nieuwe voorstel een stap in de goede richting en een voorbeeld van een realistischer klimaatbeleid uit Brussel. FME is ook positief over de vroege verkoop van certificaten, hierdoor wordt het gat in de Nederlandse begroting voor 2027 enorm beperkt en hoeft het uitstel van ETS2 niet ten koste te gaan van andere financiële verduurzamingsprikkels. 

“Klimaatmiddelen zijn er om bedrijven te helpen de omslag te maken – niet om gaten in de begroting te vullen. Alleen met gerichte inzet van ETS-middelen versterken we het verdienvermogen van Nederland én halen we onze klimaatdoelen,” aldus Theo Henrar, voorzitter FME.

Goede timing voor bedrijven zonder handelingsperspectief

Voor bedrijven die door netcongestie of ontbrekende infrastructuur geen reëel handelingsperspectief hebben om hun gasverbruik af te bouwen, biedt de ETS2-uitstel naar 2028 tijdelijk lucht. Ook stijgen de transportkosten in 2027 minder hard: bij een CO₂-prijs van € 50 per ton scheelt dit € 0,135 per liter diesel. Met de voorgestelde revisie van ETS2 kunnen bedrijven na 2028 ook rekenen op een stabiele brandstofprijs.

Tegelijkertijd is het uitstel slecht nieuws voor toeleveranciers van duurzame technologie. Bedrijven die investeren in verduurzaming van mobiliteit, gebouwde omgeving en industriële processen worden geconfronteerd met vertraagde marktvraag en afwachtend gedrag bij afnemers. Ook is de voorgestelde verzachting van ETS2-beprijzing nadelig voor bedrijven die hebben geïnvesteerd in technologie waarvan de businesscase afhangt van oplopende brandstofkosten.

“Zigzagbeleid helpt niemand. We hebben consistent en voorspelbaar beleid nodig om verduurzaming rendabel te maken voor alle schakels in de keten,” aldus Theo Henrar.

Sluiten