Dag van Vrouwen en Meisjes in de Wetenschap: Angela Hanna laat zien dat techniek óók van meisjes is
Gisteren was het de Internationale Dag van Vrouwen en Meisjes in de Wetenschap. Een mooie reden om stil te staan bij een vraag die nog steeds actueel is: waarom zien we in techniek nog zo weinig vrouwen?
Gelukkig is er ook goed nieuws. Steeds meer meisjes kiezen voor een technische opleiding. Maar cijfers vertellen niet het hele verhaal. Wat écht helpt, zijn voorbeelden van jonge vrouwen die laten zien: dit kan jij ook. Daarom zetten we vandaag Angela Hanna (25) in de spotlight. Zij volgt een master aan de TU Delft en wil met haar werk vooral één ding bereiken: andere meisjes inspireren om te kiezen voor een technische opleiding.
“Ik wilde iets maken dat ertoe doet”
Angela wist van jongs af aan dat ze ‘iets met techniek’ wilde doen. Ze hield van creatief bezig zijn, dingen maken, uitproberen. Maar zoals veel meisjes had ze ook momenten waarop ze dacht: past dit wel bij mij?
“Techniek leek soms best wel intimiderend en moeilijk,” vertelt ze. “Je ziet weinig vrouwen om je heen, en dan ga je sneller twijfelen: ben ik wel goed genoeg?”
Toch koos ze juist daarom voor een technische opleiding. Niet omdat het makkelijk was, maar omdat ze merkte dat techniek haar vrijheid gaf: je kunt ideeën echt tot leven brengen. En dat gevoel, zegt ze, was doorslaggevend. “Ik was bijvoorbeeld helemaal niet zo goed in tekenen. Maar dat geeft helemaal niks. Dat leer je vanzelf wel tijdens je studie. En het is oké om fouten te maken. Het is belangrijk dat je op jezelf vertrouwd en tegen jezelf zegt: ’ik kan het’.”
Twijfel hoort erbij, ook op de TU
Angela herkent de drempel die veel meiden voelen. “In een groep vol jongens moet je soms net wat harder je plek pakken,” zegt ze. “Niet omdat iemand je tegenhoudt, maar omdat je sneller onzichtbaar wordt. Of omdat mannen eerder bluffen en wel risico durven te nemen. Als vrouw moet je niet terughoudend zijn en de regie durven nemen.”
Wat haar hielp? Doorzetten, hulp durven vragen én vooral: blijven herinneren waarom ze dit doet. “Als ik iets niet meteen kan, betekent dat niet dat het niets voor mij is. Het betekent dat ik het nog moet leren.”
En juist die boodschap wil ze doorgeven aan meisjes die nu nog twijfelen.
Haar studie: techniek en creativiteit samen
Angela zit in haar laatste jaar van de master Integrated Product Design aan de TU Delft. Daar draait het om ontwerp, technologie en onderzoek. Ze leert producten te ontwerpen die vernieuwend, duurzaam en verantwoord zijn.
Haar interesse ligt bij computational design en art & tech. Klinkt ingewikkeld, maar zij legt het graag simpel uit: “Bij computational design ontwerp je met hulp van algoritmes. Je geeft eisen op (zoals maat, materiaal en functie) en de computer helpt om varianten te maken en te testen. Art & tech gaat over kunst waarbij technologie onderdeel is van het werk, bijvoorbeeld met licht, geluid of sensoren.”
Voor Angela voelt dit als de perfecte combinatie: denken én maken.
“Als je het niet ziet, ga je ook niet denken dat het voor jou is”
Angela merkte dat rolmodellen ertoe doen. Niet alleen voor studie- of profielkeuze, maar vooral voor het gevoel dat je erbij hoort. “Meiden moeten vrouwen op het scherm zien,” zegt ze. “Als je het niet ziet, ga je ook niet denken dat het voor jou is.”
Hierbij bedoelt Angela niet alleen online zichtbaarheid. Ook in het offline leven is zichtbaarheid en inspiratie nodig. ”Zelf had ik een hele toffe wiskundeleraar, van oorsprong was hij industrieel ontwerper, en hij stond tijdelijk voor de klas. Hij liet ons allerlei leuke projecten doen op school. Deze leraar was voor mij een inspiratie om richting techniek te gaan.”
Ook spelen vakken als handenarbeid een rol om jongeren in aanraking te laten komen met techniek. Maar ook excursies naar bedrijven of een uitje naar een museum als Nemo noemt Angela als voorbeeld om meisjes en jongeren met techniek en technologie in aanraking te laten komen. Maar ook een jongerencampagne als Dukteep is een goed voorbeeld.
Die overtuiging is één van de redenen waarom ze zich inzet om techniek zichtbaar te maken. Niet met moeilijke verhalen, maar met voorbeelden die dichtbij komen.
Een rolmodel met een missie
Naast haar studie is Angela betrokken bij Dukteep, een jongerencampagne van FME. Daarin maakt ze content die jongeren laat zien hoe breed en creatief techniek kan zijn. Dukteep is voor haar geen doel op zich, maar een middel: om meiden eerder te bereiken, vóórdat ze afhaken of zichzelf wegcijferen.
In haar video’s laat ze zien dat techniek niet alleen gaat over machines en mannen in blauwe overalls, maar ook over design, digitale tools en slimme oplossingen in het dagelijks leven.
Angela’s boodschap aan meisjes die twijfelen
“Techniek lijkt moeilijk en soms ook intimiderend,” zegt Angela. “Maar dat is het niet. Je hoeft niet alles al te kunnen. Je moet nieuwsgierig blijven en durven leren.”
En misschien is dat precies wat dit verhaal moet doen: niet alleen laten zien wat Angela allemaal bereikt, maar vooral dit gevoel meegeven:
Geef meisjes vertrouwen, laat jongeren nieuwsgierig zijn en wie weet creëert jouw bedrijf de uitvinder van de toekomst.